MOBILNY PUNKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
„ŚMIECIARKA z imPETem”

- INTERAKTYWNA WYSTAWA MULTIMEDIALNA

MOBILNY PUNKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ „ŚMIECIARKA z imPETem”, to interaktywna wystawa multimedialna poświęcona właściwej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem butelki typu PET.

 

OPIS PUNKTU:

Na wejściu do śmieciarki zamieszczona jest zgniatarka do puszek i butelek. Każdy, kto taką butelkę będzie chciał wyrzucić, będzie musiał ją zgnieść w specjalnej zgniatarce i zostawić w odpowiednim pojemniku/worku. W ten sposób rozpocznie „drogę butelki PET”, której dalszy etap będzie mógł obserwować we wnętrzu.

Środek śmieciarki to interaktywna wystawa, pokazująca drogę jaką pokonuje butelka PET, kiedy wyrzucimy ją do żółtego pojemnika/worka.

Na wystawie na jednej ze ścian zobrazowane zostało co dzieje się z butelką w sortowni (etap wysortowania spośród pozostałych odpadów plastikowych i metalowych, etap podziału na kolory i zgniatania w bele), a następnie co dzieje się z butelką w specjalistycznym zakładzie przetwarzania (usuwanie etykiet, zanieczyszczeń, tworzenie płatka).

Jedna ze ścian wnętrza śmieciarki w całości pokryta została płatkiem i regranulatem – będzie można zobaczyć jak wygląda produkt recyklingu butelek PET.

Trzecia ściana to wystawa już konkretnych produktów, które powstały przy wykorzystaniu regranulatu i włókien pozyskanych w procesie recyklingu butelek PET. Ukazane są również opakowania, ubrania, czy przedmioty użytku codziennego, jak min.: długopisy, czy zabawki.

„ŚMIECIARKA z imPETem” w Tychach

W Tychach akcja rozpoczęła się od przyjazdu MOBILNEGO PUNKTU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ – tzw. „ŚMIECIARKI z imPETem” na Dożynki Miejskie organizowane w dniu 01.09.2019r. w Dzielnicy Wartogłowiec.

Nie była to jednak zwykła śmieciarka: w jej wnętrzu nie znajdowały się odpady – a przedstawiono interaktywną wystawę, pokazującą min. drogę jaką pokonuje butelka PET, kiedy wyrzucimy ją do żółtego pojemnika.

Mobilny Punkt Edukacji Ekologicznej – „ŚMIECIARKA z imPETem” wzbudziła ogromne zainteresowanie – mieszkańcy mieli możliwość poznania procesu recyklingu butelek typu PET, otrzymali informacje dlaczego warto segregować, jak również jakie produkty mogą powstać w wyniku przetworzenia tych butelek.

Inauguracja innowacyjnego narzędzia edukacyjnego, powstałego w ramach kampanii „Działaj z imPETem!” miała miejsce 28.08.2019r. w Warszawie, a do Tychów śmieciarka przyjechała 01.09.2019r., dzięki współpracy Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol.