ZASADY SEGREGACJI
W zabudowie wielorodzinnej segregacja polega na oddzieleniu surowców zgodnie z poniższym:
- PAPIER wrzucamy do NIEBIESKIEGO POJEMNIKA/WORKA,
- SZKŁO (niezależnie od jego koloru) wrzucamy do ZIELONEGO POJEMNIKA/WORKA,
- TWORZYWA SZTUCZNE I METALE wrzucamy do ŻÓŁTEGO POJEMNIKA/WORKA,
- ODPADY KUCHENNE – ulegające biodegradacji wrzucamy do BRĄZOWEGO POJEMNIKA/WORKA,
- TRAWA (dotyczy Tychów) – BRĄZOWY WOREK,
- POPIÓŁ – CZARNY POJEMNIK/WOREK,
- ODPADY ZMIESZANE – SZARY POJEMNIK.
Odpady wielkogabarytowe: zużyte meble, sprzęt RTV i AGD, odbierane są w również bez zmian sprzed domów jednorodzinnych i w wyznaczonych miejscach na osiedlach. Można je też nieodpłatnie dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – zlokalizowanych w Tychach na ul. Serdecznej i ul. Katowickiej. Tam można też dostarczyć odpady niebezpieczne, jak np. baterie, akumulatory, a także oddać inne odpady. Regulamin PSZOK oraz przyjęcia odpadów od mieszkańców znajduje się na stronie www.master.tychy.pl.
Baterie można oddać też w placówkach oświatowych oraz urzędach, które Spółka Master wyposażyła w specjalne pojemniki. Przeterminowane lekarstwa i zbędny sprzęt medyczny (np. strzykawki) oddaje się w aptekach.
W Tychach, gdzie odpady odbierane są przez Spółkę MASTER, z wprowadzeniem zasad jednolitego systemu segregacji odpadów komunalnych nie ma problemów, bo w mieście funkcjonuje on już sprawnie od kilku lat. Jedyną nowością, do której mieszkańcy muszą się dostosować, jest segregowanie odpadów kuchennych – biodegradowalnych (wprowadzone od 1 kwietnia 2018 r.). W zabudowie wielorodzinnej powinny one trafić do pojemników oznakowanych jako odpady kuchenne, a w zabudowie jednorodzinnej do osobnych, brązowych pojemników.
BROSZURA INFORMACYJNA – JAK WŁAŚCIWIE SEGREGOWAĆ ODPADY: